Reunion - duża wyspa na Oceanie Indyjskim, kolejny region i departament zamorski. Do czasów rewolucji, na cześć dynastii panującej, nosiła nazwę Bourbonów, po upadku Bastylii, barbarzyńcy przemianowali jej nazwę na obecną.
Pilot pierwszowojenny, Roland Garros, patron słynnych paryskich kortów tenisowych, powchodził z Wyspy Reunion.
Mieszkańcy Wyspy nie wykazują zainteresowania, wybiciem się na niepodległość i konsekwentnie opowiadają się za ścisłym powiązaniem z Paryżem.
Do 31 grudnia 1945 Reunion był kolonią Francji, a od 1 stycznia 1946 roku funkcjonuje jako departament zamorski (département d’outre-mer – DOM). Po uzyskaniu niepodległości w 1968 roku przez sąsiedni Mauritius na początku lat 70. XX wieku zaczęły działać na wyspie ugrupowania o orientacji lewicowej, których celem była niepodległość lub autonomia wyspy. Ugrupowania te nie uzyskały jednak znaczącego poparcia Reuniończyków.
Reunion to wulkaniczna wyspa położona w zachodniej części Oceanu Indyjskiego , na wschód od Afryki, na półkuli południowej . Stanowi zarówno departament, jak i francuski region zamorski (DROM).
W roku 1982 władze francuskie opracowały plan ograniczonej reformy decentralizacyjnej i samorządowej swoich terytoriów zamorskich (de facto – kolonii). W ich wyniku Reunion jako departament zamorski od 2 marca 1983 posiada Radę Departamentu (Conseil général) o poszerzonych kompetencjach. Od roku 1997 Reunion jako integralna część Republiki Francuskiej jest częścią Unii Europejskiej (jej regionem peryferyjnym).
W roku 2003 Reunion stał się również regionem zamorskim Francji (région d’outre-mer) z własną Radą Regionalną (Conseil régional). W odróżnieniu od Martyniki i Gwadelupy 7 grudnia 2003 roku nie przeprowadzono na wyspie referendum dot. zmiany statusu terytorium na tzw. zbiorowość zamorską (collectivité d’outremer – COM).
Reunion znajduje się w basenie cyklonów tropikalnych na południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego: w sezonie cyklonowym, który oficjalnie trwa od listopada do kwietnia, w wyspę mogą nawiedzać cyklony, których prędkość wiatru przekracza 200 km /h i przynoszą ulewne opady.
Rolnictwo zajmuje 44 000 hektarów użytków rolnych. Reunion produkuje głównie cukier trzcinowy (czołowy producent europejski), ale także wanilię bourbon . Uprawiana na wyspie od XIX wieku , nadal produkowana ręcznie.
Dochody z turystyki stanowią podstawowy zasób gospodarczy Reunion, wyprzedzający te pochodzące z produkcji i przetwarzania trzciny cukrowej.
Wyspa była długo niezamieszkana, jednak arabscy żeglarze czasami do niej przypływali. Znali Reunion pod nazwą Dina Morgabin, czyli ‘wyspa Zachodu’. Portugalski żeglarz Diogo Diaz wylądował na niej 9 lutego 1507, w dniu świętej Apolonii, stąd wkrótce na portugalskich mapach pojawiła się pod nazwą Santa Apolonia. Około roku 1520 trzy wyspy: Reunion, Mauritius i Rodrigues zostały nazwane Maskarenami, od nazwiska innego portugalskiego żeglarza Pedro de Mascarenhasa.
Na początku XVII wieku wyspa stanowiła przystań dla angielskich i holenderskich statków płynących do Indii. W 1638 roku wyspę zajęli Francuzi i nadali jej nazwę Bourbon. Pierwsi stali mieszkańcy osiedlili się w 1665 roku. Grupą 20 osadników dowodził Étienne Régnault, pierwszy gubernator wyspy. Francuscy kolonizatorzy sprowadzali do pracy na plantacjach trzciny cukrowej najpierw afrykańskich niewolników, a później chińskich robotników.
23 marca 1793 Konwent Narodowy zmienił nazwę wyspy, kojarzącą się z l’Ancien Régime, na La Réunion. Nowa nazwa miała upamiętniać spotkanie sfederowanych Marsylczyków z paryską gwardią narodową, które poprzedziło insurekcję z 10 sierpnia 1792 i marsz na pałac Tuileries.
Udział Reunion w I wojnie światowej zaowocował wysłaniem licznych mieszkańców wyspy Reunion do walki na kontynencie i na froncie greckim. 14 000 Reunionese zostaje zmobilizowanych na front. Lotnik Roland Garros , pochodzący z wyspy Reunion, okrył się chwałą i zginął na niebie w 1918 roku. Admirał Lucien Lacaze został mianowany ministrem marynarki wojennej, a następnie ministrem wojny od 1915 do 1917 roku .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentować każdy może, nigdy tego nie wymaże!