Martynika - region i departament zamorski na Karaibach, przynależny do UE i zarządzany z Paryża, ale z pewną dozą samorządności. Podobnie jak Gwadelupa, przez Wiki, mianowana najdalszą stanicą UE.
Wulkaniczna wyspa Małych Antyli, odkryta przez Krzysztofa Kolumba, w letnich miesiącach nękana przez tropikalne cyklony, erupcje wulkanów oraz tsunami.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Martinique
https://regions-france.org/la-region-martinique/
https://www.cartesfrance.fr/carte-france-departement/carte-departement-Martinique.html
Martynika (fr. Martinique) – departament zamorski Francji, zajmujący karaibską wyspę o tej samej nazwie, położoną w archipelagu Wysp Nawietrznych w Małych Antylach, między dwoma niezależnymi państwami Dominiką na północy i Saint Lucia na południu.
to wyspa francuska położony na Morzu Karaibskim , a dokładniej w archipelagu Małych Antyli . Martynika jest wyjątkową zbiorowością terytorialną Republiki Francuskiej , która zastępuje departament i region. Władze lokalne Martyniki są także najbardziej oddalonym regionem Unii Europejskiej .
Martynika narażona jest na liczne zagrożenia naturalne, takie jak trzęsienia ziemi, tsunami, erupcje wulkanów i cyklony tropikalne.
Klimat Martyniki jest tropikalny z dwiema głównymi porami roku: od lipca do listopada, porą deszczową, powszechnie zwaną zimą , z przeważnie deszczową pogodą, oraz od stycznia do połowy kwietnia, porą suchą , powszechnie zwaną Wielkim Postem, z ogólnie słoneczną i suchą pogodą .
Odkąd w 1502 r. Krzysztof Kolumb postawił tam stopę pod hiszpańską regencją, historia Martyniki jest naznaczona kolonizacją poprzez niewolnictwo , wojnami o wpływy między byłymi imperiami kolonialnymi, ewolucją działalności rolniczej, erupcją góry Pelée w 1902 r. i katastrofy klimatyczne.
Pierwszą francuską kolonię założył w 1635 roku Pierre Belain d'Esnambuc, który objął wyspę w imieniu króla Ludwika XIII 29 . Z kolei Kalinagos zostali zdziesiątkowani lub wypędzeni w 1658 roku przez francuskich kolonistów .
W referendum z dnia 10 stycznia 2010 r. zorganizowanym na wniosek lokalnych urzędników wybieralnych wyborcy Martyniki większością 78,90% odrzucili zwiększoną autonomię przewidzianą w art. 74 francuskiej konstytucji 41 .
Następnie odbyło się drugie głosowanie w dniu24 stycznia 2010(68,30% głosów pozytywnych przy wskaźniku wstrzymujących się 64,19%) za zatwierdzeniem utworzenia na Martynice jednej wspólnoty regulowanej na podstawie art. 73 Konstytucji. Odbyły się pierwsze wybory członków nowego zgromadzenia MartynikiGrudzień 2015
Martynika jest podzielona na cztery okręgi i trzydzieści cztery gminy .
Od tego czasu istnieje „ zbiorowość terytorialna Martyniki ”.18 grudnia 2015 rzbiorowość terytorialna Republiki Francuskiej , podlegająca art. 73 Konstytucji , zastępuje departament 43 i region zamorski Martynika we wszystkich ich prawach i obowiązkach 44 , 45 . Wspólnota terytorialna Martyniki jest także jednym z najbardziej oddalonych regionów Unii Europejskiej .
Banany stanowią główną działalność rolniczą, uprawianą na ponad 7200 hektarach, wyprodukowaną prawie 220 000 ton i zapewniającą prawie 12 000 miejsc pracy (bezpośrednio i pośrednio) w roku 2006. Jego udział w gospodarce wyspy jest niewielki.
W 2009 roku trzcina cukrowa zajmowała 4150 ha , co stanowiło 13,7% użytków rolnych. Obszar upraw zwiększa się o ponad 20% w ciągu ostatnich 20 lat. Ten szybki postęp można wytłumaczyć wysoką wartością dodaną produkowanego rumu i wzrostem światowych cen cukru 101 . Produkcja ta ewoluuje w kierunku coraz silniejszej koncentracji z gospodarstwami powyżej 50 ha , które stanowią 6,2% gospodarstw na 73,4% powierzchni użytkowej. Roczna produkcja w 2009 r. wyniosła około 220 000 ton 102, z czego prawie 90 000 ton przeznaczono na produkcję cukru, a pozostałą część dostarczono do gorzelni rolniczych rumu.
Rum , a zwłaszcza rum rolniczy, stanowił 23% rolno-spożywczej wartości dodanej w 2005 r. i zatrudniał na wyspie 380 pracowników (wliczając rum tradycyjny ). W kampanii 2009 r. produkcja na wyspie wyniosła około 90 000 hl czystego alkoholu 100 , w tym 79 116 hl czystego alkoholu w rhum agricole (2009).
Turystyka ma również wpływ na gospodarkę wyspy. W 2011 r., z liczbą 1,347 mln noclegów w hotelach, Martynika pozostaje ulubionym kierunkiem turystów zagranicznych, nawet jeśli w 2003 r. Gwadelupa zdominowała ten sektor, wyróżniając się gościnnością swoich obiektów, jak wynika z badania zleconego przez ministerstwo z zagranicy i przeprowadzonego przez IFOP w dniu 20 czerwca 2003 r.
Z Antka „statkowych fotek”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentować każdy może, nigdy tego nie wymaże!