Depratament Tarn i Garonna - winogrona i wina oprócz tego jabłka, wiśnie i czereśnie, niewielki rolniczy departament utworzony za panowania Napoleona I.
Atrakcji turystycznych niewiele, sielsko, wiejsko i anielsko.
Tarn e Garona to francuski departament należący do regionu Oksytania. Swoją nazwę zawdzięcza rzece Garonne i jej dopływowi, Tarn.
Jego prefekturą jest Montauban, a jedyną podprefekturą jest Castelsarrasin. Stolica kantonu, Moissac, jest trzecim co do wielkości miastem w departamencie pod względem liczby mieszkańców.
Departament ten został utworzony w okresie Pierwszego Cesarstwa, dekretem cesarskim Napoleona I, 21 listopada 1808 roku, z terytoriami odebranymi sąsiednim departamentom.
Pomimo niewielkich rozmiarów (jest to jeden z najmniejszych departamentów we Francji), Tarn i Garonna charakteryzuje się dużą różnorodnością krajobrazów i rzeźb terenu. Równina, położona między Tarnem a Garonną, a także w dolinie Aveyron (od jej ujścia do Montricoux) kontrastuje ze wzgórzami Lomagne i północną częścią departamentu. Na wschód od Tarn i Garonny znajduje się wapienny płaskowyż, na którym uprawia się głównie hodowlę zwierząt. Wąwozy Aveyron w regionie Saint-Antonin-Noble-Val6 przyciągają wielu turystów swoimi krajobrazami i oferowanymi atrakcjami (spływy kajakowe, piesze wędrówki itp.)7.
Najwyższym szczytem departamentu jest Pech Maurel, który wznosi się na wysokość 504 m n.p.m.8 i znajduje się w gminie Castanet.
Tarn-et-Garonne jest departamentem rolniczym i produkuje 80% owoców Midi-Pyrénées, czyli około 300 000 ton w 2012 roku10. Chasselas de Moissac jest znany w całym regionie, a także we Francji; W 2012 roku firma otrzymała również nagrodę Appellation d'Origine Contrôlée z produkcją 4 000 ton rocznie. Moissac, z 29% użytkowej powierzchni użytków rolnych przeznaczonej na uprawę owoców, zajmuje pierwsze miejsce na plantacjach owoców departamentu, zwłaszcza jeśli chodzi o produkcję wiśni i czereśni w regionie Moissac, i nie uzurpuje sobie tytułu "stolicy owocowej".
Tarn-et-Garonne jest wiodącym działem produkującym jabłka we Francji z 276 510 tonami wyprodukowanymi w 2013 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentować każdy może, nigdy tego nie wymaże!