05 marca 2024

13 - Bouches-du-Rhône - Delta Rodanu - Region Provence-Alpes-Côte d'Azur

Delta Rodanu - departament położony w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, kipiący historią. Starożytne Arles i Aix-en-Provence, portowa Marsylia, Park Narodowy Calanques  to perełki tego południowego francuskiego departamentu.










https://fr.wikipedia.org/wiki/Bouches-du-Rh%C3%B4ne

Bouches-du-Rhône to francuski departament położony w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jego mieszkańcy nazywani są Bucco-Rhodaniens. INSEE i Poczta przypisują mu kod 13. Jego prefekturą jest Marsylia, która jest również stolicą regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.

z 2.056.943 mieszkańcami (2021)3, departament Bouches-du-Rhône jest trzecim najbardziej zaludnionym departamentem we Francji.
Bouches-du-Rhône został utworzony podczas rewolucji francuskiej, 4 marca 1790 r. na mocy ustawy z 22 grudnia 1789 r., z części prowincji Prowansja i kilku księstw (Orange, Martigues, Lambesc). Stolicą nowego departamentu było Aix, miasto, w którym wcześniej mieścił się parlament Prowansji.


W 1793 roku departament utracił całą część swojego terytorium położonego na północ od Durance, kiedy utworzono departament Vaucluse, który obejmował, oprócz Awinionu i Comtat Venaissin, Orange i Apt.

Bouches-du-Rhône od razu stało się bardzo przychylne rewolucji i bardzo aktywne: pod koniec 1794 r. w departamencie działało 90 stowarzyszeń ludowych4 a 50% księży zgodziło się złożyć przysięgę na wierność cywilnemu ustrojowi duchowieństwa5.

W 1800 roku stolica departamentu została przeniesiona z Aix do Marsylii.

Po zwycięstwie koalicji w bitwie pod Waterloo (18 czerwca 1815 r.) departament był okupowany przez wojska austriackie od czerwca 1815 r. do listopada 1818 r.
Kolebka Prowansji, Aix była jej stolicą i siedzibą parlamentu Prowansji oraz ustanowieniem hrabiów Prowansji, Marsylia jest najbardziej zaludnionym miastem Prowansji, a departament zawsze był historycznym i kulturalnym sercem Prowansji, media i świat handlowy mają dziś tendencję do ograniczania Prowansji do tego departamentu.




Wizytówką Prowansji jest gra w petanque, wymyślił je w 1907 mieszkaniec stoczniowego La Ciotat, Jules Lenoir. Od tej pory gra się w nią w całej Francji, boulami rzucają na skwerach miast i miasteczek starzy i młodzi.

Gdyby Jules Lenoir nie zachorował na reumatyzm, Francuzi nie mieliby w co grać. Tak w skrócie można opisać historię Pétanque . Chociaż losy tej gry są o wiele bardziej skomplikowane.

Wszystko zaczęło się w Egipcie. To tam, pośród piasków, palm i pokrzykiwań niewolników, ktoś po raz pierwszy rzucił do celu okrągłym kamieniem, nie przypuszczając nawet, że kilka tysięcy lat później, ubrany w jeansy Europejczyk również uzna to za świetną rozrywkę Potem pojawili się Grecy, dla których gra stanowiła głównie okazję do sprawdzenia swojej siły (rozgrywkę wygrywał ten, kto najdalej rzucił kulą) i Rzymianie, którzy nadali zabawie nieco więcej finezji.

Z biegiem czasu gra zyskała popularność tak wielką, że w XIV wieku zostaje zakazana. Władcy Francji stwierdzili, że ich podwładni powinni zajmować się pożyteczniejszymi rzeczami niż rzucanie kamiennymi kulkami. Pociąg do buli był jednak tak duży, że miłośnicy sportu rozgrywali nielegalne, utrzymywane w tajemnicy zawody za klasztornymi murami. Rabelais mawiał: "Ani reumatyzm, ani inne choroby nie są w stanie powstrzymać kogokolwiek przed tą grą. Jest ona odpowiednia dla ludzi w każdym wieku, młodych i starych".

Gra na dobre powraca i zostaje zalegalizowana w XIX w. Poczałkowo jako jeu de Provence, o bardzo skomplikowanych, z punktu widzenia dzisiejszego gracza, zasadach. W 1910 jeden z mistrzów tej dyscypliny, Jules Lenoir zaczął cierpieć na reumatyzm. Nie mogąc biegać, nie był już w stanie już w stanie rywalizować na równi z innymi. Nie chcąc jednak rezygnować z „gry prowansalskiej” postanowił nieco zmienić jej zasady. Narysował na ziemi koło, złączył nogi razem i rzucał do celu z wyznaczonego miejsca. Tak powstała współczesna gra nazywana Pétanque . Uproszczona wersja gry w bule szybko opuściła Prowansję, opanowując Szwajcarię, Belgię, Kanadę i Australię. Oficjalnie za sport uznano ją w 1927 roku. W 1959 roku w Spa w Belgii rozegrano pierwsze mistrzostwa świata.




W Marsylii toczy się akcja, odcinka serialu kryminalnego, tytuł  „Morderstwo na Archipelagu Frioul”


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentować każdy może, nigdy tego nie wymaże!

ZERO!

Mediów nie oglądam, W Orlenie nie kawkuje, Biedronkę omijam, Przez Owsiaka wariuję! Przyjść mogą nad ranem, Co noc się stresuje! Wstawaj pod...