01 lipca 2024

75 - Paris - Region Île-de-France

Departament Paryż - Paryż, miasto do którego czuję sentyment, miasto które podziwiam, w moim rankingu, najpiękniejsze miasto świata. 
Za najważniejszą personę, której wizja, stworzyła dzisiejszy Paryż uznaję, Georgesa-Eugène’a Haussmanna, pośrednio Napoleona III, za panowania którego przebudowy dokonano.
Należy jednak podkreślić, że pierwszym wizjonerem, który położył fundamenty pod nowoczesny Paryż, był Napoleon Bonaparte, niestety udało mu się to w niewielkim stopniu, za krótko panował. 


W zachwyt nad Paryżem, wpadałem już wielokrotnie, jednak w punkt trafiłem w Bloggerze, więc powtarzać się nie będę. Zainteresowanych kieruję tam, poniższym linkiem.



Paryż (– stolica i najludniejsze miasto Francji, a także departament (nr 75), w regionie Île-de-France. Położone jest w północnej części kraju, w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną. Stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju.
Historyczne centrum Paryża stanowi wyspa Île de la Cité na Sekwanie, na której położone są m.in. Palais de Justice oraz katedra Notre-Dame de Paris. Jest ona połączona z mniejszą wyspą Île Saint-Louis.




Dla mnie, najciekawszy kawałek historii miasta, to jego dzielna i skuteczna obrona przed Wikingami.

Paryż był pierwotnie osadą celtycką, głównym ośrodkiem plemienia Paryzjów (łac. Parisii), którzy zasiedlili Île de la Cité w III wieku p.n.e.[7] W 52 r. p.n.e. przybyli tu Rzymianie. Miasto znane było wówczas pod nazwą Lutetia – co oznacza podmokłe miejsce[7]. Niedługo później miasto zaczęło rozwijać się na lewym brzegu Sekwany (dzisiejsza Dzielnica Łacińska). Powoli coraz częściej używano jedynie nazwy Paris. Przez cały okres starożytności Paryż był mało znaczącą osadą i pozostawał w cieniu takich miast jak Lyon czy Bordeaux.
Rzymianie władali miastem aż do 508, kiedy Chlodwig I, król Franków, założyciel dynastii Merowingów, uczynił je swoją stolicą (przeniesioną z Tournai). Najazdy wikingów w VIII wieku zmusiły mieszkańców do postawienia fortecy. Mimo to 28 marca 845 miasto zostało złupione. Czterdzieści lat później miasto wytrzymało kolejny najazd wikingów (od 25 listopada 885 do października 886). Słabość karolińskich królów Francji doprowadziła do wzrostu potęgi książąt Paryża. W 987 królem Francji obrany został Hugo Kapet.

Na przełomie XV i XVI w. rozkwitało pod rządami światłych władców z rodu Walezjuszy, a potem Burbonów, nie zaszkodził mu nawet Ludwik XIV, który przeniósł swe panowanie do Wersalu.

Po wyparciu Anglików, za panowania Walezjuszów, nastąpił bujny rozkwit kulturalny Paryża, choć władcy z tej dynastii często przebywali poza miastem, w zamkach w Dolinie Loary. Franciszek I rozbudował Luwr, był też mecenasem sztuki i sprowadził do Paryża wielu artystów. W II połowie XVI wieku zaostrzył się konflikt między katolikami i hugenotami, co doprowadziło do rzezi zwanej Nocą św. Bartłomieja. W rezultacie wojen religijnych tron objął Henryk IV, pierwszy z dynastii Burbonów; przy tej okazji wygłosił słynne zdanie: „Paryż wart jest mszy”.

Burbonowie kontynuowali rozbudowę miasta, stawiając wiele znaczących budynków. Powstawały nowe dzielnice. Rozwój Paryża nie został zahamowany mimo przeniesienia przez Ludwika XIV siedziby królewskiej do pobliskiego Wersalu. Rozwijał się przemysł. Wyburzono mury miejskie, na ich miejscu powstały tzw. Wielkie Bulwary. W połowie XVII wieku Paryż miał już około pół miliona mieszkańców. Za panowania Ludwika XV w Paryżu utworzono straż pożarną (1722) i pierwszy urząd pocztowy (1738). Miasto stało się wielkim ośrodkiem kulturalnym i intelektualnym.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentować każdy może, nigdy tego nie wymaże!

„POrendzie”

Kandydat na Kandydata, Prezydent Stolicy, Orędzie wygłosił Na „Krakowskie” liczy! Za wcześnie Trzaskosiu, Przesadziłeś nieco, Wszak Twoje so...