20 kwietnia 2024

38 - Isère - Region Auvergne-Rhône-Alpes

Departament Isère -  częściowo alpejski departament ze stolicą w Grenoble. Olimpijskie miasto, Zimowe Igrzyska 1968, ech któż to jeszcze pamięta. W tamtych zamierzchłych czasach letnie, i zimowe "Igry" odbywały się tego samego roku. Ech i komu to przeszkadzało?


O Departamencie od siebie nic nie powiem, bom tam nie bywał, a górskie klimaty są mi obce. Poniżej mapek, link i wybrane cytaty z Wiki. 
Isère (wymowa – francuski departament położony w regionie Owernia-Rodan-Alpy. Utworzony został podczas rewolucji francuskiej 4 marca 1790. Departament oznaczony jest liczbą 38. Jego nazwa pochodzi od rzeki Isère.

Według danych na rok 2010 liczba zamieszkującej departament ludności wynosi 1 206 374 os. (162 os./km²); powierzchnia departamentu to 7431 km². Ośrodkiem administracyjnym (prefekturą) i największym miastem departamentu jest Grenoble.



W regionie Owernia-Rodan-Alpy, Isère obejmuje dużą część dawnego regionu Delfinatu, którego stolicą było Grenoble, a także jest dziesiątym co do wielkości departamentem we Francji i drugim co do wielkości w regionie pod względem liczby ludności; jego mieszkańcami są Isérois i Iséroises.
Departament Isère znajduje się we wschodniej i/lub południowo-wschodniej Francji i jest częścią regionu Owernia-Rodan-Alpy. Od północnego zachodu graniczy z departamentami Rodanu, metropolią Lyon i Loarą, od północy z Ain, od wschodu z Sabaudią, od południowego wschodu i południa z Wysokimi Alpami, od południowego zachodu i zachodu z Drôme, a od zachodu z Ardèche.
Isère podlega bardzo zróżnicowanemu klimatowi w zależności od wysokości nad poziomem morza i ekspozycji: na południu departamentu mieszają się wpływy atlantyckie, kontynentalne, alpejskie, a także śródziemnomorskie. Część departamentu charakteryzuje się wyraźnym klimatem górskim ze względu na dużą wysokość, do ponad 4.000 m n.p.m. w masywie Écrins.
Isère jest wysoce zurbanizowanym departamentem, z szerokim zakresem działalności gospodarczej. W przeszłości działania te wykorzystywały istnienie dostępnego i odnawialnego źródła energii: węgla kamiennego, co umożliwiło rozwój wielu działalności przemysłowych. Działalność gospodarcza rozwijała się również dzięki eksploatacji zasobów leśnych i rolnych oraz eksploatacji złoża węgla La Mure od czasów Pierwszego Cesarstwa, a tym bardziej na przełomie xix i xx wieku.

Jednak jakość sieci komunikacyjnych, wysoki poziom kwalifikacji pracowników, rzeczywistość długotrwałej i znaczącej imigracji zarobkowej, zwłaszcza z Włoch, to inne czynniki, które doprowadziły do rozwoju działalności i jej ostatnich zmian.

W rzeczywistości duże firmy z Isère są obecne w wielu dziedzinach: przemyśle papierniczym, metalurgicznym, komponentach elektronicznych, dobrach inwestycyjnych, chemikaliach, przemyśle rolno-spożywczym itp. Brakuje kilku sektorów działalności. W Isère znajduje się kilka obiektów jądrowych, w tym elektrownia jądrowa Saint-Alban, elektrownia jądrowa Creys-Malville i dawna elektrownia paliwowa Veurey-Voroize.
Grenoble, ważny ośrodek administracyjny i uniwersytecki, stworzył wiele miejsc pracy związanych z handlem i usługami, ze szczególnym wpływem szarej materii, wokół działalności informatycznej, inżynieryjnej i konsultingowej, które stanowią rzeczywiste sektory działalności.
Turystyka przyczynia się stosunkowo znacząco do gospodarki departamentu, z ponad dwudziestoma alpejskimi terenami narciarskimi i kilkoma renomowanymi terenami do narciarstwa biegowego. Obroty kurortów Isère wynoszą ponad 110 milionów euro, co czyni je trzecim co do wielkości we Francji16, po departamentach Sabaudii (ponad 550 mln euro) i Górnej Sabaudii (ponad 310 mln euro), sąsiadujących z departamentem departamentu Hautes-Alpes.
Z obrotem w wysokości 115 079 025 € w sezonie 2013/201425, Isère zajmuje 3. miejsce wśród francuskich departamentów pod względem turystyki górskiej. Dwa ośrodki w departamencie znajdują się wśród 10 najlepszych francuskich kurortów pod względem frekwencji i wielkości: Alpe d'Huez i Les Deux Alpes.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentować każdy może, nigdy tego nie wymaże!

Szopieszalski

Pospieszalski o szopkach bożonarodzeniowych w kościołach, że kiczowate, brzydkie i w ogóle to Szatan mieszał ogonem, bo wizerunkowa obraza b...